Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Ochrona przed słońcem najczęściej kojarzy nam się z kremami lub preparatami z filtrem UV, odpowiednim ubiorem, unikaniem słońca w godzinach jego największej aktywności, osłanianiem głowy. Bardzo często zapominamy w tym wszystkim o właściwej ochronie oczu wybierając zwykłe okulary przeciwsłoneczne, takie, żeby przyciemnić odrobinę jaskrawe kolory i zmniejszyć dyskomfort spowodowany odbijaniem się promieni słonecznych. Niestety takie działanie nie zapobiegnie przenikaniu promieni UV w głąb oka, co na pewno nie pozostanie bez konsekwencji dla tego wrażliwego narządu.

Wpływ promieni UV na oczy.

Zdajemy sobie sprawę z oddziaływania promieni UV na skórę i nasz organizm, ale nie możemy w tym wszystkim zapominać o oczach. Są one bardzo delikatne. Zarówno soczewka, jak i rogówka stanowią naturalne bariery ochronne dla struktur położonych głębiej. Z tego właśnie powodu to one są najczęściej narażone na uszkodzenia. Do najczęstszych chorób wywołanych promieniowaniem UV należą: zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, tłuszczyk i skrzydlik. Te dwa ostatnie są zwyrodnieniem spojówek i mają bezpośredni związek z długą ekspozycją na słońce. Większość z powyższych schorzeń można leczyć jedynie operacyjnie, a przy zwyrodnieniu plamki żółtej następuje znaczne pogorszenie wzroku a nawet jego całkowita utrata. Promieniowanie może doprowadzić również do chorób nowotworowych oczu, a leczenie ich jest często bardzo trudne i okaleczające. Warto więc zdać sobie sprawę, jak ważna jest skuteczna ochrona przed wpływem promieni UV (szczególnie dla dzieci) na narząd wzroku.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci UV- skuteczna ochrona przed promieniowaniem.

Jeżeli mamy świadomość, jak bardzo promienie słoneczne mogą zaszkodzić oczom, na pewno podejmiemy właściwe kroki, żeby je odpowiednio zabezpieczyć w słoneczne dni. Całe szczęście możliwości znalezienia odpowiednich okularów są szerokie. Ważne, żeby zwracać uwagę na to, żeby okulary posiadały filtr dopasowany do naszych potrzeb. W tym celu należy udać się do salonu optycznego. Niestety na bazarach, czy w supermarketach nie mamy pewności, że okulary posiadają jakikolwiek filtr, z tego powodu nie warto ryzykować ich kupno i najlepiej od razu udać się do salonu. Tam dostaniemy to czego szukamy, a przy okazji możemy zasięgnąć fachowej porady. Jest pięć kategorii filtrów UV dla okularów, gdzie 0 przepuszcza 80-100% światła, 1- 43-80%, 2- 8-18%, 3-8-18%, 4-3-8%. Żeby dokonać właściwego wyboru należy sobie odpowiedzieć na pytanie w jakim celu będziemy je wykorzystywać? Czy będą to tylko podstawowe aktywności, czy może różnego rodzaju sporty outdoorowe, jak żeglarstwo, narciarstwo, wycieczki górskie. W pierwszym przypadku wystarczy podstawowy filtr, natomiast w drugim warto zainwestować w okulary z filtrem polaryzującym, dzięki któremu kontury zostaną wyostrzone, a refleksy świetlne zmniejszone. Filtr polaryzujący jest niezmiernie przydatny kierowcom w czasie słonecznych, bezchmurnych dni, kiedy ryzyko oślepienia znacznie wzrasta. Inną opcją, jaka mamy do wyboru to okulary z fotochromem. Pomocne osobom, które mają wadę wzroku. Mają jednocześnie właściwości korygujące, ale dodatkowa funkcja polega na rozjaśnianiu i przyciemnianiu szkieł w sposób samoczynny w zależności od nasłonecznienia. Jak widać opcji jest całkiem sporo, a zakupienie odpowiednich dla nas okularów jest dobrą inwestycją na przyszłość, ponieważ chroni nasz wzrok i dzięki temu możemy uniknąć wielu groźnych chorób oczu.

Podsumowanie.

Myślę, że każdy zgodzi się ze mną co do tego, że ochrona oczu jest niezmiernie ważna. Stawka jest wysoka, a profilaktyka jest zawsze znacznie tańsza niż leczenie. Całe szczęście mamy pod ręką technologie, dzięki którym nasze oczy są bezpieczne, nawet podczas uprawiania ekstremalnych sportów. Każdy znajdzie coś dla siebie i bezpiecznie będzie mógł korzystać z pięknej, słonecznej pogody.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *