Kuchnia stanowi serce każdego mieszkania i domu. Pomieszczenie to spełnia wiele istotnych funkcji. Z jednej strony musi być wygodne w użytkowaniu dla wszystkich domowników. Natomiast z drugiej strony powinno cechować się atrakcyjnością wizualną. Warto więc zadbać, aby projekt kuchni był przemyślany i starannie wykonany. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie aranżacji tego pomieszczenia jest przygotowywanie kuchni otwartej na salon. Sprawdź jakie wady i zalety ma takie ułożenie poszczególnych pomieszczeń!
Zalety kuchni otwartej na salon – poznaj je!
Jako mocne strony takiego projektu kuchni wskazuje się następujące aspekty:
- lepsze oświetlenie danego wnętrza
- optyczne powiększenie dostępnej przestrzeni
- zwiększona integracja wszystkich domowników
- możliwość ciągłej obserwacji dzieci bawiących się w salonie
- wspólne spędzanie wolnego czasu
- możliwość wspólnego gotowania
- zwiększenie funkcjonalności pomieszczenia
- możliwość stosowania nowoczesnych rozwiązań architektonicznych
- atrakcyjność wizualna
- wielofunkcyjność
- możliwość utworzenia i wykorzystania wyspy kuchennej
- to więcej miejsca dla przyjaciół, znajomych i innych gości
Praktyczny wymiar korzyści związanych z otwartą kuchnią!
Bardzo ważne jest, aby kuchnia była pomieszczeniem odpowiednio oświetlonym. Najlepiej, aby wykorzystywać w tym zakresie naturalne źródła światła. A jest to możliwe właśnie dzięki postawieniu na kuchnię otwartą. W takich sytuacjach światło może pochodzić nie tylko z kuchennych okien, ale także tych znajdujących się w salonie. Kuchnia otwarta jest sprawdzonym rozwiązaniem, które sprawia, że konkretne wnętrze ulega optycznemu powiększeniu się. Dzięki temu nawet najmniejsze pomieszczenie może sprawiać wrażenie dużo większego niż jest w rzeczywistości i być przez to bardziej komfortowe w użytkowaniu. Szczególnie, jeśli na granicy kuchni i salonu ustawi się dodatkowy blat roboczy w postaci modnej wyspy kuchennej. Bezpośrednio przekłada się to na fakt przywiązywania większej uwagi do dbałości o każdy detal projektu. Przy kuchni otwartej zdajemy sobie sprawę, że zawsze będzie ona widoczna, dlatego też zwykle chcemy zastosować tam niebanalne rozwiązania, czy nowoczesne urządzenia. Zyskujemy wtedy podwójnie – mamy kuchnię, która cieszy wzrok, a także sprawiamy, że jest ona dużo bardziej funkcjonalna, przez co spędzanie w niej czasu jest dużą radością. Kuchnia otwarta na salon to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią przyjmować gości. Pozwala to jednocześnie przygotowywać posiłki oraz rozmawiać ze znajomymi. Nic nie szkodzi wtedy na przeszkodzie temu, aby cieszyć się ze wspólnego gotowania. Posiadając otwartą kuchnię można zawsze mieć oko na dzieci bawiące się w salonie.
Wady kuchni otwartej na salon – zapoznaj się z nimi!
Do wad kuchni otwartej na salon zalicza się na przykład:
- odczuwanie kuchennych zapachów w całym domu
- konieczność utrzymywania ciągłego porządku w kuchni
- odgłosy dobiegające z kuchni słychać w innych częściach mieszkania
- utrudnienia aranżacyjne
- brak możliwości ograniczenia dostępu dla dzieci
- wyższy koszt
- konieczność zadbania o dobrą wentylację
- styl kuchni uzależniony od aranżacji salonu
- ograniczona ilość blatów roboczych
Mankamenty otwartej kuchni – znaczenie w praktyce!
Największą wadą otwartej kuchni jest fakt, że zapachy przygotowywanych tam posiłków rozprzestrzeniają się na inne pomieszczenia, co na dłużą metę może być uciążliwe. Wiąże się to z koniecznością większej dbałości o prawidłową wentylację tego pomieszczenia. Podobnie jest z różnymi dźwiękami. Odgłosy zmywarki, kuchenki mikrofalowej, piekarnika, czy miksera słychać tego w najdalszych zakątkach domu. Ponadto z takim projektem mogą wiązać się zwiększone koszty, bowiem najczęściej otwarta kuchnia jest przygotowywana na wymiar. Osoby, które dużo czasu spędzają w kuchni mogą natomiast narzekać na niewielką ilość blatów roboczych, która w otwartym pomieszczeniu bywa zwykle mocno ograniczona. Taka kuchnia nie jest najlepsza dla osób posiadających malutkie dzieci. Bardzo trudno jest bowiem zapewnić im wtedy odpowiedni stopień bezpieczeństwa. O ile w przypadku zamkniętego pomieszczenia wystarczy zamknąć drzwi, o tyle tutaj cała kwestia może być mocno utrudniona. Trzeba także pamiętać, że posiadanie otwartej kuchni wiąże się z obowiązkiem ciągłego utrzymywania porządku, ponieważ każda część kuchni jest doskonale widoczna z salonu oraz innych części domu. Dużo trudniej jest zaprojektować taką kuchnię, ponieważ jej wygląd musi współgrać z aranżacją całego mieszkania.
Podsumowanie
Marzysz o tym, aby w Twoim domu znalazła się piękna, nowoczesna kuchnia? Teraz to pragnienie może szybko się urzeczywistnić! Wystarczy, że projektując to pomieszczenie nie wyizolujesz go od reszty mieszkania, a wręcz przeciwnie – otworzysz go na salon lub jadalnię. Dzięki temu utworzysz niebanalną aranżację, z którą wiąże się cała masa istotnych korzyści. Zamknięta kuchnia to już przeżytek, nadszedł czas, aby postawić na bardziej interesujące rozwiązania! Jednak nie zapomnij wcześniej o dokładnym przeanalizowaniu wszystkich wad i zalet tego rozwiązania.