Jakie drzwi wewnętrzne do mieszkania?

Mieszkanie nigdy nie będzie w pełni urządzone bez drzwi. Są one niezwykle istotnym elementem wyposażenia, który spełnia zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Ich wybór czeka każdego kto od podstaw projektuje nowy dom. Kupić je będą musiały także osoby, które zdecydowały się na zmodyfikowanie wyglądu wnętrza swojego mieszkania. Zastanawiasz na jakie drzwi wewnętrzne do mieszkania postawić? Sprawdź poniższe informacje, które mogą stać się dla Ciebie wartościową inspiracją!

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych?

Jest co najmniej kilka rodzajów drzwi wewnętrznych. Różnią się one między sobą grubością, szczelnością, a także przepuszczalnością akustyczną oraz odpornością na wilgoć i inne szkodliwe czynniki. W związku z tym inne drzwi sprawdzą się w sypialni lub dziecięcym pokoju, a jeszcze inne można zamontować w łazience lub kuchni. Najpopularniejsze modele drzwi wewnętrznych to na przykład: przesuwne, harmonijkowe, łamane oraz uchylne. Warto także rozważyć czy w danym miejscu lepiej sprawdzą się drzwi prawe, czy lewe.

Drzwi wewnętrzne – jaki kolor i materiał wybrać?

Kolor drzwi powinien zostać dopasowany do kolorystyki, jaka dominuje w danym pomieszczeniu, jak i w reszcie domu. Szczególnie ważne jest, aby wygląd zewnętrzny drzwi komponował się ze ścianami oraz drzwiami. Dzięki temu całość będzie mogła stanowić spójną całość. Najczęściej spotykane w polskich domach kolory drzwi to na przykład: białe, brązowe, czarne, szare oraz beżowe. Wybór konkretnej barwy zależy także od celu jaki chce się osiągnąć – czy drzwi mają stanowić wyrazisty detal, czy też powinny znaleźć się na drugim planie. Duża różnorodność występuje także w zakresie surowców, z których wytwarzane są drzwi. Najczęściej wykorzystuje się następujące materiały: drewno – szczególnie buk, mahoń, sosna oraz dąb, płyty drewnopochodne, szkło hartowane oraz plastik. Można także postawić na drzwi wewnętrzne fornirowane oraz okleinowane.

Drzwi wewnętrzne – na wymiar czy ze sklepu?

Podobnie jak meble do poszczególnych pomieszczeń, tak również drzwi wewnętrzne można kupić co najmniej na dwa sposoby. Tradycyjna forma to oczywiście zakup tego elementu wyposażenia w sklepie, który w swojej ofercie posiada właśnie takie drzwi. Zaletami takiego rozwiązania jest możliwość dokonania szybkiego wyboru, jak również krótki czas oczekiwania na dostarczenie drzwi do domu. Inne wyjście zakłada zamówienie drzwi wewnętrznych na wymiar. Taka opcja sprawdzi się zwłaszcza, jeśli otwory drzwiowe w naszym mieszkaniu mają niestandardowe wymiaru, jak również wtedy, gdy zależy nam na ich oryginalnym wyglądzie. Jednak trzeba pamiętać, że zamówienie drzwi przygotowywanych wedle indywidualnego projektu wiąże się z dużo większymi kosztami, co przy zakupie drzwi do kilku pomieszczeń może okazać się ogromną inwestycją.

Jakie błędy najczęściej popełnia się przy wyborze oraz montażu drzwi?

Jeśli nie jest się specjalistą w tej dziedzinie, wybór drzwi wewnętrznych może nastręczyć wiele kłopotów. W związku z tym jest wiele popularnych błędów, które popełniane są w zakresie dokonywania zakupu drzwi, jak również przy ich instalacji. Warto zapoznać się z nieprawidłowości, jakie pojawiają się w działaniach innych osób. Dzięki temu nasze prace będą bardziej przemyślane i bezpośrednio przełożą się na wyższy komfort użytkowania drzwi wewnętrznych. Oto najczęstsze potknięcia:

 • rozpoczynanie remontu od wyboru drzwi
 • nieprawidłowe dopasowanie barwy drzwi do kolorystyki, w jakiej utrzymana jest pozostała część danego pomieszczenia, czy mieszkania
 • wybór drzwi o zbyt małych lub zbyt dużych wymiarach
 • skupianie się tylko na wyglądzie drzwi, a nie na ich jakości oraz solidności
 • zła regulacja zawiasów w drzwiach
 • zakup drzwi otwierających się w złym kierunku
 • niedopasowanie drzwi do stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie
 • pomylenie drzwi prawych z lewymi
 • nieprofesjonalny montaż drzwi w mieszkaniu
 • niezwracanie uwagi na wilgotność w domu oraz izolację akustyczną drzwi
 • nieprawidłowe ustawienie ościeżnicy
 • montaż drzwi przed wykończeniem danego pomieszczenia
 • wybór niedoświadczonej ekipy zajmującej się montażem drzwi
 • złe osadzenie drzwi
 • brak analogii pomiędzy drzwiami wewnętrznymi, a zewnętrznymi

Podsumowanie

Drzwi wewnętrzne spełniają w każdym domu i mieszkaniu naprawdę doniosłą rolę. Z jednej strony są ważnym elementem dekoracyjnym. Wpływają na wygląd całej aranżacji i stanowią w jej przypadku przysłowiową kropkę nad i. Ponadto odpowiadają za rozdzielenie poszczególnych pomieszczeń. Są także gwarantem sfery intymności. Ich wybór nie może więc być dziełem przypadku. Warto, abyś przeanalizował powyższe informacje i wziął je pod uwagę podczas zakupu nowych drzwi. W takiej sytuacji nie będziesz musiał zbyt długo zastanawiać się nad tym jakie drzwi wewnętrzne do mieszkania wybrać. Jeśli chce się korzystać przez długi czas z konkretnych drzwi powinno się postawić na solidnego producenta wyróżniającego się dobrą opinią. Jednak bardzo ważne jest także prawidłowe korzystanie z nich oraz ich regularne konserwowanie.

Leave a comment

Your email address will not be published.