Rośliny nie mogą żyć bez wody. Jest ona niezbędna dla ich prawidłowego rozwoju, duży wpływ ma również na ich atrakcyjność wizualną. Najlepiej jest kiedy kwiaty, krzewy oraz drzewa samodzielnie pobierają wodę. Jednak są sytuacje, w których nie jest to możliwe. Najczęściej dochodzi do tego w lecie, gdy występują długie okresy bez opadów deszczu. Wtedy niezbędne jest zadbanie o dodatkowe podlewanie. Sprawdź jakie są najpopularniejsze sposoby nawadniania!
Automatyczne nawadnianie – sposób na piękny ogród!
Technologia sukcesywnie wkracza w coraz to nowsze sfery naszego życia. Nowoczesne rozwiązania sprawdzają się na przykład w ogrodzie. Dzięki zaawansowanym systemom można ograniczyć wysiłek, jaki wkłada się w prace ogrodowe, bowiem specjalne urządzenia mogą wykonać wszystko za nas. Takie działanie jest niezwykle wygodne, ponieważ możemy zaoszczędzić na tym dużo czasu. Można więc postawić na nie wtedy, gdy nie mamy czasu zajmować się ogrodem, albo po prostu nie mamy na to siły. Najważniejsze jest jednak to, że systemu automatycznego nawadniania terenu sprawdzą się w wielu miejscach. Najczęściej można spotkać je w ogrodach – na trawnikach, rabatach kwiatowych, wśród krzewów, czy też na skalniakach lub przy żywopłotach. Swoje miejsce znajdują również na polach uprawnych, w warzywnikach, jak i w sadach. Najpopularniejsze formy systemów automatycznego nawadniania to na przykład: nawadnianie kropelkowe za pomocą linii kroplujących lub instalacje ogrodowe wyposażone w specjalne zraszacze (np. zraszacze rain bird ).
Jakie są zalety i wady automatycznego systemu nawadniania?
Jako zalety systemów automatycznego nawadniania wskazuje się między innymi ich następujące cechy:
- uniwersalność
- zapewnienie estetycznego wyglądu ogrodu
- skuteczność działania
- dostarczanie ilości wody jaką potrzebują rośliny
- oszczędność czasu
- dostosowywanie się do warunków atmosferycznych
- racjonalne dawkowanie wody
- wzmocnienie systemu korzeniowego
- wsparcie prawidłowego rozwoju roślin
- oszczędność wody
- łatwość montażu
- możliwość etapowej budowy instalacji
Każdy medal ma jednak dwie strony, dlatego też warto poznać kilka mankamentów, które bezpośrednio wiążą się z faktem wykorzystywania systemu automatycznego nawadniania. Są to na przykład:
- wysoka cena takiej inwestycji
- konieczność uważania na instalację przy wykonywaniu innych prac ogrodowych
- dbałość o regularną kontrolę stanu instalacji
- wykonywanie systematycznych napraw
- filtracja wody pobieranej przez system automatycznego nawadniania
Tradycyjne formy nawadniania!
Oczywiście zawsze można skorzystać również z tradycyjnych sposobów podlewania roślin. Jednak pamiętać trzeba, że sprawdzą się one jedynie wtedy, gdy nasz ogród nie jest zbyt obszerny, a rośliny nie potrzebują dużo wody. Wtedy całe prace ogrodowe związane z nawadnianiem możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy, że zaopatrzymy się w konewkę o odpowiednim rozmiarze lub wąż ogrodowy z końcówką w postaci zraszacza, który będzie uwalniał wodę o właściwej intensywności. W takim przypadku warto jest postawić na ekologiczne rozwiązanie, które nie tylko pozwoli zaoszczędzić dużą ilość wody, ale również sprawi, że rachunki za wodę, jakie musimy zapłacić, będą dużo niższe. Mowa tutaj o wykorzystywaniu tak zwanej deszczówki. Aby mieć do niej dostęp należy w swoim ogrodzie umieścić dużą beczkę, która podczas deszczu będzie się napełniała wodą idealną do podlewania. Jeśli więc lubisz prace ogrodowe i dysponujesz czasem na ich wykonywanie, skorzystaj z takich tradycyjnych form podlewania. Satysfakcja z faktu posiadania pięknego ogrodu będzie naprawdę duża.
Czym kierować się przy wyborze sposobu nawadniania?
Widać więc, że jest wiele sposobów nawadniania, z których można na co dzień korzystać. Każdy może wybrać metodę, która w jego przypadku okaże się najbardziej skuteczna. Aby podjęta w tym zakresie okazała się być jak najlepszą, dobrze jest wziąć pod uwagę między innymi następujące kwestie:
- stopień suszy
- ilość czasu, jaki chce się przeznaczyć na prace ogrodowe
- budżet przeznaczony na ten cel
- zapotrzebowanie roślin na wodę
- gatunek roślin, które chce się podlewać
- rodzaj ukształtowania terenu
- wielkość obszaru, jaki ma być nawadniany
Podsumowanie
Jeśli marzy się o posiadaniu pięknego ogrodu i intensywnie zielonego trawnika, należy na to zapracować. W tym celu niezbędne jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację otoczenia swojego domu. Jej fundament powinno stanowić regularne nawadnianie roślin. Jednak w tej kwestii trzeba stosować kilka istotnych zasad. Przede wszystkim pamiętać należy, że zbyt duża ilość wody jest dla nich tak samo szkodliwa, jak susza. Podlewanie musi więc być dostosowane do wymagań konkretnych gatunków roślin. Warto także zajmować się nawadnianiem o odpowiednich porach dnia. Najlepiej, aby był to ranek lub wieczór, kiedy to ziemia nie jest jeszcze nagrzana i woda tak szybko nie wyparuje, ani nie uszkodzi delikatnych kwiatów. Praktyczne wykorzystywanie tych zasad przy podlewaniu którymś ze wskazanych powyżej sposobów pozwala cieszyć się prawdziwą zieloną enklawą – nawet w czasie upalnego lata.