Rodzaje oraz zastosowanie kostki brukowej

Nowoczesna kostka brukowa w niczym nie przypomina starych, nieładnych płytek, jakie możemy zobaczyć na starych i dawno remontowanych chodnikach. Obecnie producenci kostki brukowej oferują całe mnóstwo wzorów, modeli i kolorów, dzięki czemu można na chodniku, ścieżkach czy podjazdach tworzyć efektowne aranżacje, które są nie tylko piękne, ale też trwałe i wytrzymałe.

Na rynku kostek brukowych nieustannie pojawiają się nowe, ulepszone modele o nowoczesnym kształcie, ciekawej kolorystyce czy jeszcze lepszym zastosowaniu. Wybór kostki powinien być jednak uzależniony od indywidualnych potrzeb oraz do tego, gdzie będzie ona położona. Zupełnie innych parametrów wymaga bowiem kostka brukowa na tarasie czy na ogrodowych ścieżkach, a innych kostka, która znajdzie się na parkingach czy podjazdach. W tym drugim przypadku będzie bowiem narażona na o wiele większe obciążenia i musi mieć odpowiednie parametry.

Kostka betonowa i kamienna

Kostka brukowa najczęściej powstaje z betonu lub z kamienia. Te dwa materiału gwarantują jej wysoką trwałość i wytrzymałość, a jednocześnie sporo możliwości, jeśli chodzi o obróbkę i wykończenie. Kostka betonowa aktualnie jest najpopularniejsza zarówno wśród inwestorów indywidualnych budujących swoje domy i posesje, jak u większych inwestorów, którzy tworzą ogromne parkingi czy miejsca użyteczności publicznej. Kostka betonowa ma przede wszystkim bardzo dobre parametry techniczne – jest odporna na zniszczenia, uszkodzenia, ścieranie, a także na działanie negatywnych warunków atmosferycznych. Kostki brukowe dostępne są w różnych wzorach, modelach i kształtach, ich układanie jest bardzo proste, dużą zaletą jest też ich przystępna cena.

Kostka kamienna jest natomiast ceniona ze względu na jej wysoka estetykę, wiele możliwości aranżacyjnych oraz trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Wytwarzana jest najczęściej z bazaltu i granitu. Zdarzają się też kostki z piaskowca czy wapienia, jednak są one mniej trwałe. Jeśli ktoś chce akurat taką kostkę na swojej posesji, najlepiej położyć ją na trasie lub na ogrodowych ścieżkach, gdzie nie będzie za bardzo narażona na obciążenia.

Szeroki wybór kształtów

Gdy wybieramy kostkę brukową, zwracamy uwagę nie tylko na jej cenę czy na materiał, z jakiego została wykonana, ale również na jej kształt. To od niego zależy, czy uda nam się później ułożyć z kostki efektowne wzory i przyciągające spojrzenia aranżacje. Najbardziej popularna od wielu lat i najczęściej wybierana przez inwestorów jest kostka kwadratowa. Dzięki swojemu prostemu kształtowi umożliwia tworzenie przeróżnych wzorów, jest też łatwa do układania, gdyż nie ma problemu z dopasowaniem jednej kostki do drugiej. Równie popularna jest kostka cegiełka w kształcie prostokąta, która również daje sporo możliwości aranżacyjnych.

Mniej popularne, ale bardzo dekoracyjne są kostki fale, kości oraz młotki. Ich układanie wymaga już odpowiedniego planowania oraz umiejętności, jednak efekt końcowy może być naprawdę zaskakujący. Jeśli dodatkowo wybierzemy kostki o różnych kolorach, gotowa powierzchnia z pewnością będzie miała świetny efekt aranżacyjny, który przetrwa w niezmienionym stanie przez długie lata. Kolorystyka kostek również może być różna. Do wyboru są kolory jednolite oraz tak zwane melanżowe, w których wierzchnia warstwa kostki jest mocno zróżnicowana i mieni się wieloma barwami.

Wzory układania kostki brukowej

Układanie kostki brukowej dostępne jest na wiele sposobów. Dzięki różnym kolorom, kształtom i modelom kostek można tworzyć ciekawe kompozycje w różnych kształtach, zarówno regularnych, jak i całkowicie asymetrycznych. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną kompozycję, warto jest dopasować kostkę brukową do konkretnej stylistyki posesji, a także do jej powierzchni. Jeśli zależy nam na naprawdę spektakularnym efekcie wizualnym, potrzebujemy przede wszystkim dużej ilości miejsca. Efektowne wzory najlepiej prezentują się na dużych placach, rozległych tarasach czy innych większych elementach powierzchni. Na niewielkich ogrodowych ścieżkach lepiej jest zachować umiar i zdrowy rozsądek, jeśli chodzi o tworzenie pomysłowych kompozycji.

Choć kostka brukowa z pozoru wydaje się łatwa do układania i kojarzy się ze zwykłymi puzzlami, w rzeczywistości jej położenie wymaga fachowości i specjalistycznej wiedzy. Nie wystarczy samo układanie kostki, ale również odpowiednie przygotowanie podłoża czy wykończenie przy budynkach albo krawężnikach. Jeśli więc chcemy, aby nasza kostka brukowa cieszyła oczy i świetnie się prezentowała, najlepiej jest zlecić jej ułożenie specjalistom. Próby samodzielnego układania efektownych wzorów mogą skończyć się zmarnowanym materiałem, czasem i nerwami. Lepiej jest więc pod tym względem zaufać fachowcom.

Leave a comment

Your email address will not be published.