Sport

Czapraki dla koni – rozmiary, oznaczenia oraz kształty

Czapraki dla koni – rozmiary, oznaczenia oraz kształty

W tym artykule opiszemy i dokonamy podziału czapraków ze względu na: rozmiary, kształty oraz oznaczenia przyjmując kryterium profilu jazdy.

Czaprak jest istotnym elementem wyposażenia naszego konia. Zakładamy go na między skórę zwierzęcia a siodło. Jego głównym zadaniem jest: odprowadzanie potu ze skóry i zapobiegnięcie dostawania się go do siodła; uniknięcie obtarć i urazów, spowodowanych bezpośrednim stykaniem się konia z siodłem. Zwane często są potnikami. W tym artykule dokonamy podziału czapraków ze względu na: rozmiary, kształty oraz oznaczenie profili.

Rozmiary

Podział jest prosty, czapraki klasyfikujemy na:

 • cob – przeznaczone dla małych koni, a także dużych kuców
 • pony – polecane dla kuców
 • full – dedykowany dla dużych koni

Jest to ogólnie przyjęta zasada, jednak rzadko się zaznacza w opisie produktów wymienione wyżej rozmiary. Zdecydowanie częściej używa się oznaczeń, przyjmując kryterium profilu jazdy, o których poniżej.

Oznaczenia

Możemy dokonać podziału czapraków ze względu na profil jazdy. Na całym świecie przyjęto uniwersalne oznaczenia – skróty.

 1. VS – przeznaczone do jazdy wszechstronnej
 2. VSS – dedykowany do jazdy wszechstronno-skokowy
 3. VSD – profil wszechstronno-ujeżdżeniowy
 4. DL/DR – standardowy czaprak do jazdy ujeżdżeniowej
 5. SR – używany przy siodłach skokowy, zwany również łezką

W przypadku kuców oznaczenia są identyczne, dodana jest dodatkowo na początku literka „P”, czyli przykładowo dla czapraków do jazdy wszechstronnej, będzie to oznaczenie PVS itd.

Kształt

 1. Kwadratowe / prostokątne – Kwadratowe lub prostokątne czapraki to najczęściej spotykany styl. Są one generalnie tańsze niż inne kształty. Dostępne są w każdym materiale i w różnych kolorach. Ten rodzaj najlepiej pasuje dla przeciętnego konia z niskim, przeciętnym kłębem i prostym grzbietem.
 2. Okrągłe – są podobne do kwadratowych, ale mają zaokrąglone rogi. Te czapraki są produkowane z różnego rodzaju materiałów. Najlepiej sprawdzają się w przypadku koni z krótkimi grzbietami i niskimi kłębami. Okrągłe podkładki idealnie nadają się do okrągłych siodeł.
 3. Wycięte – masz konia z wysokim kłębem? Normalne czapraki mają tendencję do wywierania zbyt dużego nacisku na kłąb takiego konia, co może przyczynić się do zbytniego obciążenia zwierzęcia podczas jazdy. Wycięte czapraki wyglądają podobnie do kwadratowych lub okrągłych. Jedyną różnicą jest wycięty otwór, w miejscu, w którym znajduje się kłąb.
 4. Wyprofilowane – idealne dla koni, które mają problemy z łękowatością lub innymi schorzeniami postawy. Rekomendowane również dla koni o wysokim kłębie. Idealnie dopasowuje się do grzbietu.
 5. Specjalistyczne – stworzone dla specjalnego typu koni (np. z wybitnie wystającym kłębem, łękowatymi czy barczystymi). Są inaczej zbudowane, a także wykorzystują zazwyczaj inne materiały.

Podsumowanie

Wybór czapraka nie jest prostą sprawą. Mamy jednak nadzieję, że dzięki informacjom zawartym w tym artykule, w pewnym stopniu ułatwimy Ci dobór prawidłowego. Spraw, aby Twój koń nie odczuwał tak mocno trudów jazdy i był szczęśliwy.

Comment here